שוק העבודה עבר לא מעט תהפוכות בשנה האחרונה, והורים רבים מצאו את עצמם בבית, בחל"ת או שפוטרו ממקום עבודתם הקבוע. רבים מהם, בחרו להקים עסק עצמאי מהבית ולהתנהל כפרילאנסרים, במקצוע שבו הם עוסקים. איך ניתן לעבוד כפרילאנסרים מהבית? ריכזנו בעבורכם כמה טיפים חשובים ומועילים.

מיסים, מיסים ושוב פעם – מיסים

חלק בלתי נפרד מהקמת עסק, הוא גם לדאוג להליכים בירוקרטיים שונים, ועל בעלי עסקים חלה חובה לשלם מס הכנסה בעבור ההכנסות שלהם. שיטות המיסוי בישראל שונות משיטות מיסוי אחרות בעולם, וחשוב להכיר את השיטות הללו על מנת שתוכלו לנהל את כל הפן הכלכלי של העסק בחוכמה.

תחילה נציין כי ככל שההכנסה עולה, כך תשלומי המס גדלים, וחשוב להתעדכן במדרגות המס השונות, לטובת ניהול מושכל של העסק שלכם. כמו כן, חשוב להכיר מונח נוסף, הלוא הוא "מקדמות מס". מדובר בעסקים שהכנסותיהם גבוהות יותר מההוצאות, כשבמקרה כזה, עליהם לשלם מקדמות מס, זאת בשל העובדה שלא ניתן לאמוד את סכום ההכנסות המדויק של העסק (ברמה השנתית). זהו תחום שחשוב להכיר על בוריו, ועל כן כדאי לקרוא מידע נוסף בנושא כדי להכיר לעומק את כל מה שצריך לדעת על מקדמות מס. אל תקלו ראש בנושא, ואם צריך, היעזרו באיש מקצוע שיסייע לכם.

פה נעצור לציין שמי שאחראית לגבות את מס ההכנסה זו רשות המיסים, וכי על עובדים עצמאיים להגיש בכל שנה דו"ח שנתי מפורט, המציין את כל הכנסותיהם במסגרת השנה שחלפה. בהתאם לדו"ח שתגישו, תוכלו לדעת אם תצטרכו לשלם הפרשי מס נוספים.

איך לעבוד בתור פרילנסר מהבית?

הוצאת קבלות וחשבוניות כחוק

גם אם אתם עובדים מהבית, וגם אם מדובר בעבודה קטנה בעלות נמוכה, אתם מחויבים לספק ללקוח קבלה או חשבונית מס. עוסקים פטורים יספקו קבלה (מאחר ולא גובים מע"מ), ואילו עוסקים מורשים יספקו חשבוניות מס. טוב לדעת שיש דרך פשוטה וקלה לספק חשבוניות, זאת באמצעות מערכת לניהול חשבונות אונליין.

תמחור נכון שמותאם לכישורים וליכולות שלכם

כשאתם מתמחרים את שעות העבודה שלכם, אתם חייבים לקחת בחשבון את הכישורים והיכולות שלכם, את הזמן שבו אתם משקיעים בכל פרויקט וכמובן להוסיף עלויות נוספות כמו תשלומי מיסים וכו'. תשלום שעתי לעצמאי, הוא שונה מתשלום שעתי לשכיר, וזה בהחלט משהו שחשוב לקחת בחשבון על מנת שהעבודה תהיה רווחית.

להפריד בין שעות העבודה לבין שעות הפנאי

זה לא קל לנהל עסק, משום שזה עשוי לגבות מכם לא מעט שעות עבודה ארוכות. עם זאת, מי שבוחרים להקים עסק עצמאי, ולנהל אותו מהבית, חייבים להפריד בין שעות העבודה לבין שעות הפנאי, משום שאתם עלולים למצוא את עצמכם עובדים מהבוקר עד הערב – מה שעשוי להוביל לשחיקה.

חשוב שתקצו אזור בבית המיועד לעבודה בלבד, זו יכולה להיות פינת עבודה בסלון, או לחלופין חדר עבודה ייעודי. הגדירו לעצמכם שעות עבודה מוגדרות וברורות, וכמובן דאגו לעדכן את הלקוחות בשעות הפעילות של העסק.

אבל רגע… מה עם הילדים?

זו שאלה מצוינת, ופה נציין שיש לא מעט הורים שבוחרים להקים עסק עצמאי מהבית כדי להישאר עם הילדים או כדי לבלות יותר זמן איתם. תכננו את לוח הזמנים בצורה כזו כך שיהיה לכם מספיק זמן גם לבלות עם הילדים במהלך השבוע.

ומה לגבי הורים שנשארים עם הילדים בבית? ובכן, זה לא פשוט גם לטפל בילדים וגם לעבוד בו זמנית, ובמקרה כזה, כדאי למצוא פתרון מתאים (למשל, תכנון לוח הזמנים לפי הלו"ז של התינוק), ובייחוד אם מדובר בילדים קטנים ופעוטות.

רבים בוחרים לעבוד כפרילאנסרים מהבית, וזה בהחלט עשוי להיות מאוד משתלם ולאפשר לכם לבלות זמן נוסף עם הילדים. עם זאת, חשוב להיכנס אל התהליך באופן מושכל, הן ברמה הבירוקרטית והן מבחינת בנית לוח הזמנים שלכם.

בהצלחה.