מבוגרים רבים מתקשים מאוד להתמודד עם הקדמה הטכנולוגית, ובהתאם לכך נתקלים בקשיים בכל הקשור לשימוש באינטרנט. כיצד תוכלו אתם לסייע להם? להלן מספר דרכים.

סבא וסבתא מתקשים להשתמש באינטרנט? כך תוכלו להדריך אותם

זה לא סוד שבני הגיל השלישי מתקשים מאוד להתמודד עם השינויים והקדמה של האינטרנט, ובהתאם לכך ניתן לראות כיצד רבים מהם מבצעים לא פעם פעולות שחושפות אותם בפני גורמים עוינים או לחילופין גורמים לתסכול רב כתוצאה מאי הבנה של הפלטפורמה האינטרנטית. בשל כך, הם צריכים את עזרתנו לצורך הדרכה. בשלב הראשון, רצוי לערוך היכרות עם המחשב ועם הפלטפורמה הדיגיטלית אחד על אחד, בזמן שנוח להם. רצוי בשלב הזה קודם כל להבין מהם הצרכים שלהם, ולהסביר בצורה איטית ופשוטה עד כמה שאפשר מהם האתרים המובילים בהם הם יכולים להיעזר, כמו גוגל לדוגמה. צאו מנקודת הנחה שכל שאלה תסייע לכם להדריך אותם בתהליך, גם אם השאלה נדמית לכם שטותית לחלוטין. הדבר החשוב ביותר הוא להעניק לסבים ולסבתות תחושה של מסוגלות, ולכן כל פעולה שהם מבצעים באופן עצמאי צריכה להיות מלווה בחיזוק חיובי מצידכם. המיומנות החשובה ביותר בעבורכם היא כמובן ביצוע רכישה אונליין, ועל כן חשפו אותם לקבוצות בפייסבוק או אתרי מדרגים מתמחים אותם ניתן לשמור בעבורם בסרגל הכלים, כך שהגישה תהיה נוחה. כדי לבסס את התהליך, רכשו מראש מחברת בה תוכלו לרשום בעבורם את השלבים, עד אשר הם יתפסו ביטחון ויוכלו לגלוש באינטרנט בצורה נוחה.

גולשים ברשת איך להדריך את סבא וסבתא על שימוש באינטרנט

קניות באינטרנט – כך תחסכו עוגמת נפש לסבא וסבתא

אנו שומעים לא מעט בתקשורת אודות מקרים שבהם קשישים נעקצו באלפי שקלים בעקבות רכישה באינטרנט דרך חברות קש שגוזלות את כספי הקשישים ולא מספקות את המוצר או גורמות להוצאה של אלפי ולעיתים עשרות אלפי שקלים בעבור פריטים רבים שהגיל השלישי לא זקוק לו. תוכלו לקרוא עוד באתר הזה לגבי רכישה חכמה באינטרנט, מתוך מטרה שבמסגרת ההדרכה יהיה דגש משמעותי על תהליך רכישה באינטרנט שמתבצע באופן חכם ועם שימת דגש על השוואת מחירים דרך אתרי מדרג כמו גם שמירת הפרטים הסודיים של כרטיסי האשראי דרך פלטפורמות כמו פייפאל. מדובר בדרך הטובה ביותר להבטיח כי סבא וסבתא יבצעו רכישות באינטרנט בצורה מוגנת אך גם חכמה מבחינת המחיר אותו הם משלמים בעבור רכישת מוצר אונליין.

הצטרפות לקהילה של בני הגיל השלישי

דרך מצוינת להסביר לסבא וסבתא אודות שימוש באינטרנט יכול בהחלט להתבצע דרך הצטרפות לקהילות באינטרנטית המתמחות בבני הגיל השלישי. לא מעט סבים וסבתות מרגישים בודדים, ודווקא דרך הפלטפורמה של הקהילה ניתן לסייע להם גם להרגיש שייכות ומסוגלות אך גם לקבל מידע שיכול להיות שווה זהב. חלק מהקבוצות למשל מאפשרות לחברים לקבל הנחות במסגרת של קבוצת רכישה, ועל כן ביום שאתם מדריכים חשפו אותם לאותן קבוצות והסבירו כיצד הם יכולים לקחת חלק. מדובר בדרך מצוינת ויעילה לא רק לחיסכון בעלויות אלא גם לחיזוק הביטחון העצמי שלהם, כך שהם יבינו כי הם לא לבד וכי רבים כמוהם מתקשים להשתמש בזירה האינטרנטית. החדשות הטובות הן שככל שהם יצברו מיומנות גבוהה יותר כך הם יוכלו לצבור ביטחון ובהתאם לכך להתמודד עם הזירה החדשה הזו באופן הטוב ביותר.

אפליקציות לצורך גלישה בטוחה

ישנן לא מעט אפליקציות אותן ניתן להוריד למחשב או לנייד של סבא וסבתא, כך שהגלישה תהיה נוחה עד כמה שאפשר. כך לדוגמה, אפליקציית Dragon Dictation מאפשרת להשתמש במיקרופון המובנה של המכשיר הנייד לטובת הכתבת הודעות וואטספ או מייל, באופן שחוסך זמן של הקלדה בעבור בני הגיל השלישי. אפליקציות מהוות דרך מצוינת ללמד את סבא וסבתא להשתמש באינטרנט, הן בשל העובדה כי הן קלות לתפעול והן בשל אפליקציות ייעודיות ובטוחות דרכן ניתן לבצע הזמנות, כמו למשל האפליקציה של סופר מועדף.

לסיכום, סבלנות היא שם המשחק כאן. קבעו מראש עם סבא וסבתא פגישה שבועית במסגרתה תוכלו לעקוב אחר ההתקדמות שלהם כמו גם לשפר את המיומנות דרך חיזוקים חיובים, כך שגם הם יוכלו להיעזר בקדמה הטכנולוגית לצורך ביצוע פעולות באופן בטוח ואפילו חסכוני.