בשנת 2016 הוקמה עמותה יוצאת דופן הנקראת עמותת לב ונפש, והפכה למקור לתקווה עבור ילדים המתמודדים עם מחלות נפש ומשפחותיהם. בחברה שלעיתים קרובות מושפעת מסטיגמות ומתפיסות מוטעות לגבי בריאות הנפש, עמותת לב ונפש התגלתה ככוח משנה חיים, המציעה חבל הצלה לנזקקים. באמצעות גישה חומלת הכוללת תמיכה נפשית, תמיכה בחגים ויוזמות להעצמה, עמותה זו משכתבת את הנרטיב של טיפול נפשי. עם כל צעד שהיא עושה, עמותת לב ונפש מזכירה לנו שכוחה של חמלה יכול באמת לשנות חיים, ולעורר בנו השראה לעמוד יחד למען עתיד בהיר ומכיל יותר.

חיים מלאי חמלה

שנת 2016 ציינה את ראשיתה של עמותת לב ונפש, ארגון ללא מטרות רווח שנולד מתוך הצורך ההכרחי של ילדים ובני נוער להתמודד עם האתגרים הייחודיים של מחלות נפש. המייסדים הכירו בסטיגמה הקשורה למחלות נפש ובמחסור המשווע במשאבים זמינים כדי לתמוך בצעירים אלה בדרך להחלמה. כך התגלתה עמותת לב ונפש כחבל הצלה לילדים אלה, המגלמת אמפתיה ומחויבות.

תמיכה נפשית ורגשית

בלב העשייה של עמותת לב ונפש עומדת מחויבות עמוקה לספק תמיכה נפשית חיונית לילדים ולבני נוער המתמודדים עם מחלות נפש. העמותה מבינה כי צעירים אלה זקוקים לא רק לטיפול רפואי אלא גם לתמיכה רגשית. אנשי מקצוע מיומנים משתפים פעולה כדי להציע ייעוץ, טיפול והדרכה רגשית, ויוצרים מרחב בטוח לילדים אלה להביע את מחשבותיהם ופחדיהם. גישה הוליסטית זו מכירה בקשר ההדדי שבין רווחה נפשית ורגשית, מטפחת חוסן ומקדמת מנגנוני התמודדות בריאים יותר.

טיפוח אחדות באמצעות סיוע בחגים

עבור רבים, חגים מסמלים שמחה ואחדות, אך עבור ילדים הסובלים ממחלות נפש, חגיגות אלה יכולות להיות תזכורות למאבקיהם. עמותת לב ונפש מתערבת כדי להקל על תחושת הבידוד הזו על ידי חלוקת סלי מזון בחגים. מעשה חסד זה לא רק מבטיח לילדים אלה מזון, אלא גם מקנה תחושת שייכות וקהילה. על ידי הכרה בחשיבותם של אירועים חגיגיים אלה, עמותת לב ונפש מחדירה תקווה וחום לחייהם של אלה שלעיתים קרובות מרגישים מנותקים.

 

ייצוג צעירים עם צרכים מיוחדים בירידי תעסוקה

מעבר לתמיכה מיידית, עמותת לב ונפש דוגלת בעתיד מכיל יותר על ידי ייצוג צעירים עם צרכים מיוחדים בירידי תעסוקה. העמותה מזהה את הפוטנציאל הגלום בצעירים אלה ומבקשת לשבור חסמים המעכבים את השתלבותם המקצועית. על ידי השתתפות פעילה בירידי תעסוקה, העמותה נוקטת עמדה נגד אפליה ומדגישה את יכולותיהם של צעירים אלה. סנגור זה לא רק מעצים את הצעירים עצמם, אלא גם מאתגר תפיסות חברתיות ומטפח סביבת עבודה מקבלת ומגוונת יותר.

חשיבותה של עמותת לב ונפש

גישתה רבת הפנים של עמותת לב ונפש נותנת מענה לצורך דחוף בחברה – רווחתם של ילדים המתמודדים עם מחלות נפש. חשיבותה של העמותה עובדת בכמה מישורים:

לסיכום

בעולם שבו קולם של ילדים ונערים המתמודדים עם מחלות נפש לעיתים קרובות מושתק, עמותת לב ונפש עומדת כעדות להשפעה משנת החיים של חמלה, הכלה ופעולה קולקטיבית. כאשר אנו עדים לפריצת הדרך של עמותה זו מאז הקמתה בשנת 2016, אנו נזכרים כי כוחה של החברה שלנו טמון לא רק בהתקדמות של החזקים אלא גם בהכללת החלשים והמושתקים. גישתה של עמותת לב ונפש, החל ממתן תמיכה נפשית חיונית וכלה בקידום זכויותיהם המקצועיות של צעירים עם צרכים מיוחדים, מדגישה את הדחיפות שבטיפוח אמפתיה והבנה.