אם אתם גם הורים לילדים וגם מעשנים, אתם בטח יודעים עד כמה חשוב להפריד בין הדברים. מצד אחד אנחנו רואים הרבה פעמים הורים שלא יודעים איך לעשות את ההפרדה הזו בצורה נכונה, כך שהעשן מגיע גם אל הילדים, ומצד שני אנו רואים הורים שממש מתנזרים לחלוטין וחשים מתוסכלים מעצם כך שאין להם את האפשרות לעשן. חשוב לדעת כי מי שמעשן ויש לו ילדים בהחלט יכול לעשות זאת בתנאים מסוימים ולשם כך הכנו מדריך מקוצר עם הדגשים בנושא שחשוב לקחת בחשבון, אותם חילקנו לקטגוריות של "עשה" ו"אל תעשה", כך שיהיה ברור אילו דברים הם בגדר הלגיטימיים וסבירים וממה רצוי דווקא להימנע כמה שיותר.

עשה – השתמשו בתחליפים לעישון הרגיל

ראשית כל, על מנת לחשוף את הסביבה שלכם וכך את הילדים לעשן, אפשר לנסות ולעבור בצורה חלקית או אפילו מלאה לשיטות עישון אחרות הם פוטנציאל נמוך משמעותית לנזק. אפשרות מצוינת היא שימוש בוופורייזרים או בסיגריות אלקטרוניות, המאפשר להמשיך לצרוך קנאביס וניקוטין ללא העשן עצמו. אלפי מוצרי עישון נמצאים ב-good stuff ותוכלו למצוא בהחלט דברים להתנסות בהם בשלב הראשון.

עשה – צחצחו שיניים ושטפו ידיים לאחר העישון

אם עישנתם ולאחר מכן אתם ניגשים לילדים, חשוב מאד לשטוף את הידיים היטב עם סבון וכן לצחצח שיניים. הסיבה לכך היא שהעשן נדבק לידיים ונשאר בפה ויכול לעבור אליהם כאשר תתקרבו. אם תקפידו על ניקיון לאחר העישון יש אפשרות לצמצם את החשיפה הזו באופן משמעותי.

עישון ליד הילדים: עשה ואל תעשה

עשה – עשנו במקום קבוע מחוץ לבית

בין אם זה בסדר מבחינתם שהילדים יראו אתכם מעשנים ובין אם לאו, מומלץ לעשן רק בנקודה אחת מחוץ לבית. ככה למעשה תרגילו את עצמכם למקום אחד ותוכלו לשלוט בכמות הסיגריות שאתם מעשנים יותר בקלות וכך גם שאר דיירי הבית יכירו את הנקודה בה יש ריח של עשן סיגריות ויוכלו להתרחק בעצמם מבלי שהעשן יפלוש לטריטוריה שלהם.

אל תעשה – עישון במקומות סגורים

עד כמה שניתן מומלץ שלא לעשן בתוך הבית. העשן נשאר בתוך החלל הסגור וכך הוא למעשה משפיע באופן פאסיבי על כל מי שנמצא בבית. אם אתם בכל מחליטים לעשן בתוך הבית, מומלצת לעשות זאת כאשר כל החלונות פתוחים ורמת האוורור היא מקסימלית.

אל תעשה – עישון במסגרות של הילדים

זכרו כי במסגרות של הילדים שלכם, בין אם אלו חוגים אליהם הם הולכים כמה פעמים בשבוע או דווקא בתי הספר והגנים אליהם הם הולכים מדי יום הם לא המקום לעשן בו. ממילא אתם לא נמצאים שם זמן רב ואפשר לחכות עד שתחזרו הביתה בשביל לעשן.

אל תעשה – עישון בשעות השיא

כל הורה מכיר את השעות בהם הבית שוקק חיים, הילדים חזרו מהמסגרות וכולם נמצאים יחד. זה קורה לרוב בין השעות ארבע אחר הצהריים לשבע בערב ואולי דווקא בזמנים הללו עדיף להימנע מעישון אם ניתן לעשות כך.

אל תעשה – בדלים ולכלוך

לבסוף חשוב להזכיר להורים המעשנים לנקות אחריהם. הילדים לפעמים רואים בסיגריות ובבדלים משחק וכך הם יכולים בטעות להכניס לגוף חומרים לא בריאים. הקפידו לנקות אחריכם ולהשאיר את אזור העישון נקי בכל זמן.

לסיכום – על מנת שגם אתם תוכלו להמשיך לעשן ללא פגיעה בילדים, חשוב להקפיד על הדברים הבאים. אם תעשו זאת תיווכחו לגלות עם הזמן שבאופן הזה אפשר לשלב בין השניים בצורה טובה. שווה לנסות בשלב הראשון לחפש תחליפים ומוצרי עישון איכותיים יותר.