בשביל רוב האנשים, בית המגורים הוא ההוצאה הכספית הכי גדולה שיעשו במהלך חייהם. בכל מקרה, מדובר בפרויקט חשוב אשר תוצאותיו ילוו אתכם לתקופה ארוכה. החלטות בנושאי תכנון החדרים, בחירת המיקום, בחירת החומרים וכו', יקבלו משמעות בכל יום בו תגורו בבית. לטיב הבניה תהיה השפעה מכרעת על בעיות היכולות לצוץ אפילו עוד שנים רבות. מהסיבה הזו ממש נרצה שהעבודות יבוצעו על ידי בעלי מקצוע ושאלו גם יתאמצו, ישקיעו, לא יחסכו בחומר או זמן עבודה ולא 'יעגלו פינות'. בחירת אנשי מקצוע טובים היא לא כל הסיפור. במאמר הזה נסביר מדוע ונתמקד בבחירת קבלן הגמר אשר לו יש תפקיד מפתח בהצלחה של הבניה של הבית שלכם.

האם חייבים להעסיק קבלן גמר?

לכאורה, לא חייבים להעסיק קבלן אשר ירכז את כל עבודות הגמר. ניתן לקחת הצעות מחיר מבעלי מקצוע שונים: רצף, טייח, מתקין מטבחים וכו', ולעבוד ישירות מולם. הבעיה היא שבתור לקוחות פרטיים, אין לכם את הכלים הדרושים לבחון את ההצעות של אותם קבלנים ולבטח שלא את העבודה שהם מבצעים. אפילו חוות דעת שתקבלו ממכר זה או אחר לגבי איש המקצוע אינה מספיקה. יכול להיות שדווקא בעבודה ההיא לא היו בעיות או שהן עוד יגיעו בהמשך… אנשי המקצוע השונים נבדלים מאד באיכות שלהם וגם במאמץ שהם עושים בכל עבודה. לפעמים, קצר בתקשורת יכול לגרום לעבודה ברמה ירודה יחסית.

בואו נבחן עכשיו מה יהיה המצב עם קבלן הגמר אותו תעסיקו. למי שירצה להעמיק עוד, באתר של "שיינר שיפוצים" יש מידע נוסף על תפקידו של קבלן הגמר, היכנסו לאתר לקריאה מורחבת בנושא. קבלן כזה ידאג בעצמו להעסקה של בעלי מקצוע שונים. אלו יעשו כל שביכולתם בכדי לספק את הרמה הנדרשת כי הם ירצו כמובן להמשיך לעבוד עם אותו הקבלן גם בפעמים הבאות. לתקלה בעבודה מול קבלן גמר יש משמעות יותר חמורה לעומת תקלה הנגרמת בעבודה מול לקוח פרטי. בנוסף לכך, לקבלן הגמר יש ידע מקצועי המאפשר לו לבחון את העבודה עוד בשלב הביצוע. הוא יכול לאתר בעיות או שימוש בחומרים נחותים כבר בהתחלה ולמנוע הרבה בעיות ובזבוז כסף בהמשך.

בונים בית ראשון: כדאי שתכירו את קבלן הגמר

בחירת קבלן גמר

קבלן גמר הוא בעל השפעה מכרעת על ההצלחה של הבניה כולה. יש לבחור קבלן גמר מנוסה אשר לא מהסס לשלוח אתכם למספר רב של לקוחות עבר מרוצים. בנוסף, קבלן הגמר שתרצו להעסיק יוכל להציע לכם לראות בתים שונים הנמצאים בתהליכי בניה בשביל להבין טוב יותר את התהליך. על קבלן הגמר להיות בעל תעודות והסמכות רלוונטיות: תעודת קבלן מורשה, תעודת מנהל עבודה מוסמך, תעודת קורס בטיחות. יש לוודא שהתעודות אשר ברשותו הן בתוקף. חשוב לברר על פוליסת הביטוח בה קבלן הגמר מבוטח ולראות שהיא כוללת את מגוון העבודות אשר יבוצעו אצלכם. בררו מול אותו קבלן לגבי תדירות הביקורים שלו או מי מטעמו באתר הבניה. וודאו שהוא לא מתנהל סתם כגורם מתווך בין לקוחות לאנשי מקצוע, אלא ממש מוסיף מהידע המקצועי שלו ובודק תדיר את הנעשה. קבלן גמר אמין הוא כזה אשר לוקח אחריות על העבודה הכוללת כפי שהיא מוגדרת בחוזה מסודר. למעשה, זהו היתרון הגדול של לקחת קבלן שכזה – אתם מתנהלים רק מול גורם אחד ויודעים שהוא אחראי מבחינתכם להביא תוצאות בשטח.

לבסוף, בדקו אם קבלן הגמר שלכם הוא רק אחראי על העבודות או שהוא גם קבלן מבצע לעבודות מסוימות. מומלץ לקחת קבלן אחד שיתפקד כשילוב בין השניים.