מרגישים בזמן האחרון שעולם היהדות מדבר אליכם יותר ויותר? מוצאים את עצמכם בסיטואציות שונות שגורמות לכם להבין שאתם מתקרבים לעולם הדת? לא בטוחים איך לעשות את זה כמו שצריך בתור הורים ומי שמובילים משפחה שעד כה הייתה משפחה חילונית? ובכן, זה בהחלט מובן וקודם כל עליכם לשמוח שיש לכם אחד את השנייה ושאתם עוברים כאן תהליך התחזקות משותף. כשאתם עושים את זה ביחד, התמיכה היא גדולה יותר, הילדים מבינים את התהליך שאתם עוברים יותר טוב ואתם יכולים לבחון לאט לאט מה מתאים לכם בהתחלה ומה פחות. אם אתם לא בטוחים איך להיכנס לעולם הדת בצורה חלקה, אנו רוצים לחלוק כעת כמה טיפים מנצחים שיעזרו לכם לעשות את זה בצורה טובה, בואו נצא לדרך.

מתחילים עם ארון הספרים

עוד לפני שנדבר על מצוות, שינויים מרחיקי לכת באורח החיים ומנהגים שתאמצו, שווה להתחיל דווקא בצורה איטית ורגועה ולהבין מה עומד מאחורי הדברים. קריאת ספרי מוסר יכולה לעזור בחיזוק האמונה ועל כן מומלץ לקרוא ספרי הלכה, להיחשף לכתבים של דמויות חשובות בעולם היהודי, להבין מה עומד מאחורי מנהגים כמו שמירת שבת, כשרות והלכות נידה ופשוט להתחיל להתחבר לעשייה בצורה אמיתית ולא רק "כי צריך", אלא מתוך הבנה מלאה מה עומד מאחורי הדברים.

מתחילים בהדרגה

אם תגידו לעצמכם שמעכשיו אתם חייבים לשמור על X, Y ו-Z מהרגע הראשון, יש סיכוי לא רע שזה ירגיש לכם לא טוב ושזה יבוא לכם מהר מדי. זכרו – שמירה על מצוות ומנהגים זו לא תחרות, זה עניין אישי ואין משהו שהוא נכון ולא נכון. על כן, אנו ממליצים לקחת על עצמכם בכל פעם משהו אחד. למשל, יש כאלה שיעדיפו להתחיל עם שמירה של כשרות. אחרי כמה שבועות שתתרגלו לזה אפשר להתקדם ולנסות דברים אחרים כגון הנחת תפילין, שמירת שבת, הלכות נידה, צניעות וכן הלאה.

להורים המתחזקים: לאוצר הספרים יש את כל הספרים בשבילכם

לכו לשיעורי תורה

אז דיברנו על הספרים ודיברנו על הקצב הנכון להיכנס בו לעולם הזה, ובהחלט שווה לשקול בשלב הזה את האפשרות של שיעורי תורה. למרבה הנוחות אפשר למצוא שיעורי תורה רבים במקומות שונים בארץ שגם לא עולים כסף בדרך כלל ואתם יכולים ללכת ביחד בכיף. שיעורי התורה יעזרו לכם להבין דברים חדשים, ייתנו לכם פרספקטיבה על הדברים ויגלו לכם מידע חשוב ורלוונטי.

איך לרתום את הילדים ולהסביר להם על התהליך?

כמובן שאם אתם הורים לילדים, אחד האתגרים הגדולים הוא להסביר לילדים שלכם על מה שקורה ולהכניס אותם לעניינים. בשלב הראשון אנו ממליצים על שני דברים עיקריים וחשובים. הראשון הוא לא להסתיר מהם כלום ולהיות איתם פתוחים לחלוטין לגבי הנקודה בה אתם נמצאים בחיים כרגע. הדבר השני שאנו ממליצים עליו בחום הוא לא לכפות עליהם כלום ולא להכריח אותם לעשות דברים שהם לא מתחברים אליהם. אם הם יראו שאתם שלמים עם עצמכם ושבחרתם את הדרך בעצמכם, יש סיכוי לא רע שהם יבחרו מעצמם להצטרף אליכם.

כמו כן, שווה בהחלט לנסות את הדברים הבאים:

לסיכום הדברים, אין ספק שמדובר על תהליך של שינוי, ואם תעשו זאת בהדרגה ובצורה מסודרת, ותקפידו ללמוד ולקרוא ולהבין מה עומד מאחורי כל דבר, הוא יהיה פשוט ונעים הרבה יותר.