הבית שלנו – המקום בו אנו מרגישים הכי בנוח, יכולים להיות עצמנו לגמרי ולא צריכים להתאמץ להיות משהו אחר עבור אנשים אחרים. אין ספק כי מדובר באחד המקומות החשובים ביותר ולכן חשוב גם שנרגיש בו הכי טבעי שיש. הבית הוא גם מקום שמטרתו להגן עלינו מפני נזקי מזג האוויר, וכך הוא צריך לספק לנו הגנה מפני הקור בחורף והגנה מפני השמש החזקה וחום בקיץ. עם זאת, מה קורה כאשר לפעמים אנחנו רוצים לתת למזג האוויר לתת את אותותיו על הבית, נניח כאשר אנו רוצים להנות מהבריזה הקרירה שיש בחוץ ולהרגיש אותה בחדר השינה בלילה? אז כמובן פותחים חלון, אבל מה עושים כאשר רוצים להכניס קצת קרני שמש חמימות הביתה שיאפשרו תאורה טבעית ונעימה הרבה יותר (דבר שהוא אגב חשוב פי כמה וכמה כאשר יש ילדים בבית ושואפים לתת לו תחושה נעימה וכמובן לאפשר לכל בני הבית לספוג מעט ויטמין D)? ובכן, הנה כמה רעיונות איך לעשות את זה.

תריס חשמלי

תריס חשמלי על חלונות הבית שלכם זה הרעיון המוצלח ביותר למי שרוצה להכניס את השמש הביתה מצד אחד, אבל להשיג שליטה מלאה בתאורה הטבעית מצד שני. תריס חשמלי הוא למעשה כזה הנשלט על ידי שלט או כפתור, וכך אתם יכולים לכוון אותו בדיוק לפי מה שמתאים לכם באותו הרגע וללכת על הצללה והחשכה גמורה, על מעט קרני שמש שנכנסות לבית בצורה מבוקרת או על פתיחה מלאה שתתן לשמש להיכנס לחדר במלואה. כמובן שבשביל תריס כזה צריך מנוע חשמלי חזק ואיכותי – תוכלו לבדוק בקטלוג המוצרים באתר הזה ולמצוא כמה מנועים איכותיים ביותר שיעשו עבודה טובה.

מגרשים את החושך: איך מכניסים אור שמש טבעי לתוך הבית?

התאמת החלונות

עוד לפני התריס החשמלי, על מנת שאור טבעי יוכל להיכנס לבית בצורה טובה יש להתאים את החלונות כראוי. זה אומר מצד אחד שאתם צריכים חלונות שהם גדולים די על מנת שהאור יוכל להיכנס אל תוך הבית בקלות, אך מצד שני החלונות חייבים להיות ממוקמים בנקודות הנכונות, אחרת זה לא ממש משנה והאור לא ייכנס הביתה ויאיר את הבית באופן טבעי. אם אתם לקראת בניית בית חשוב מאד לקחת את הדברים הללו בחשבון בתהליך התכנון ואם אתם מתכננים בקרוב שיפוץ, גם שווה לבדוק אם זה צעד שאולי יתאים לכם לעשות.

מראות

לפעמים יש לנו חלונות ופתחים המאפשרים לאור הטבעי להיכנס אל תוך הבית, אבל זה פשוט לא מספיק כי הפתחים קטנים או שאור השמש מגיע רק לחללים קטנים יותר. הפתרון של מראות בתוך הבית בהחלט יכול לעזור וכך אור השמש ישתקף ויעבור בקלות מנקודה אחת לנקודה אחרת. שימו לב שחשוב למקם את המקום בצורה נכונה, וזה גם צריך להתאים לבית שלכם מבחינה עיצובית.

התאמת התאורה

מרגע שעשיתם את כל הצעדים הללו ואכן הצלחתם להכניס הביתה יותר אור טבעי, תוכלו לצמצם את התאורה שיש לכם בבית ולחסוך בחשמל. בשלב הזה כדאי מאד למפות את כל הנורות וגופי התאורה שיש לכם בבית, לראות איזה מיותרים ואפשר להעביר ולשים את הנורות מחדש בנקודות שבאמת צריכות תאורה ולא מקבלות את אור השמש הטבעי.

לסיכום – אם תעקבו אחר הצעדים הללו, תשקלו את האפשרות הנפלאה של תריסים חשמליים שיאפשרו שליטה מצוינת באור השמש, תגדילו את החלונות ותשנו את המיקום ותתאימו את התאורה בהתאם, תוכלו להכניס אור טבעי לבית שיעשה תחושה נעימה הרבה יותר.