הפרעה קוגניטיבית התנהגותית היא הפרעה נפוצה שמשפיעה על שגרת החיים והעבודה. על מנת לטפל בהפרעה, רצוי לפנות לטיפול אשר במסגרתו ניתן יהיה לקבל את הכלים להתמודדות עם השלכות ההפרעה, ובהתאם לכך יצירת אורח חיים מאוזן, לצד ההפרעה.

הפרעה קוגניטיבית התנהגותית – זיהוי מוקדם יכול לחסוך לא מעט עוגמת נפש

הסימנים להפרעה קוגניטיבית התנהגותית הם רחבים, אולם ניתן לומר כי אנשים שסובלים מאותה הפרעה לרוב מגלים תסמינים הכוללים בין היתר חרדה, דיכאון, התנהגות כפייתית המתבטאת בטקסיות כמו גם במחשבות שליליות שאינן פוסקות. זיהוי של הפרעה הוא חיוני, וזאת לאור העובדה כי ללא זיהוי התסמינים האדם עשוי לחשוב כי משהו בו לא בסדר, ובהתאם לכך להפגין התנהגות שלעיתים עלולה להוביל לדיכאון עמוק כמו גם ניתוק חברתי. יתרה מכך, הסימנים לרוב מופיעים באופן קבוע (כמו למשל ניקיון המתבצע במשך מספר מקטעים רצופים וקבועים) ובשילוב של טיפול ניתן בהחלט לשפר את המצב ואף להוביל לשגרת חיים נורמטיבית, לצד ההפרעה. ההפרעה הנפוצה ביותר היא OCD המאופיינת בחזרה על פעולות שוב ושוב כמו גם מחשבות לא רצוניות אשר משפיעות על שגרת חיי היום יום, כאשר היום ישנם שורה של טיפולים שיכולים כאמור לסייע טיפול ב OCD-יכול לשפר את המצב, בשל היותו טיפול ממוקד המאפשר להתמודד בצורה נכונה עם ההפרעה, ואף ללמוד את הדפוסים שלה.

הפרעה קוגניטיבית התנהגותית כך תזהו ותתמודדו

טיפול קוגניטיבי- התנהגותי: אפקטיבי לצורך זיהוי וטיפול

אם בעבר רוב המאובחנים בהפרעה קוגניטיבית התנהגותית הופנו לטיפול פסיכולוגי או תרופתי, כיום ניתן לקבל טיפול ממוקד המנוהל במתכונת קבוצתית או פרטנית. במסגרת הטיפול שהינו קצר מועד מזהים את דפוסי ההתנהגות ומבינים מהיכן ההפרעה נובעת, ובהתאם לכך רוכשים ארגז כלים לצורך התמודדות נכונה. מדובר בטיפול שנחשב למתקדם מאוד בשל היותו טיפול המשלב את החשיבה (קוגניציה) לבין ההתנהגות עצמה. מדובר בטיפול אקטיבי שזוכה לתמיכה גם מצד הקהילה הפסיכולוגית, בשל היותו טיפול המתמקד בדפוסי הפעולה ובהתאם לכך שינוי שלהם, באמצעות טכניקות שונות. אחת הטכניקות היא למשל חשיפה של הסיטואציה שמאיימת או מפחידה, מתוך מטרה לערער את האמונות הקיימות על אותה מחשבה ובהתאם לכך לשנות אותן. טכניקה נוספת בטיפול היא ניטור עצמי. מדובר בטכניקה במסגרתה מתעדים את המחשבות, התנהגויות ודפוסים מנחים, מתוך מטרה להתבונן בהם בצורה לא שיפוטית דרך התחושות שעולות לאחר שהיא מתרחשת. לכל מטופל מתאימים את הטכניקות הנכונות לו, ועל כן מדובר בדרך מצוינת להוביל בסופו של דבר לשיפור בטווח הקצר והרחוק.

לסיכום, אם אתם חשים תסכול ומזהים סימנים ל-OCD, חשוב מאוד לפנות לטיפול ולא לחשוש. הבושה הנלוות לקבלת הטיפול היא מובנת, אולם זכרו כי בסופו של דבר הטיפול נועד לסייע לכם לחזור לדרך המוטב ולנהל את חייכם בצורה נורמטיבית, לצד ההפרעה ממנה אתם סובלים. עברו על הסימנים, וגשו לטיפול שיכול בהחלט לשנות את חייכם.

כדאי לדעת ש-OCD איננה התופעה היחידה שאיתה צריכים הורים וילדים למצוא דרך להתמודד ולנהל את החיים, גם הפרעת קשב וריכוז היא הפרעה מוכרת, וגם לה מענה מתאים ע"י אנשי מקצוע.