בחיים יש לא מעט דברים שמתנגשים אחד עם השני ונדמה שאין דוגמה יותר טובה לעניין הזה מאשר המפגש בין הורות לקריירה ופרנסה. נראה שעד היום, אימהות מקבלות יותר קרדיט ומעבר לחופשת הלידה שהן מקבלות, שוק העבודה במגזרים מסוימים בהחלט מקל (עד גבול מסוים) דווקא עליהן. לגבי האבות, התמונה שונה בתכלית, ומעבר להיעדר הזכויות שלאימהות יש, נראה כי מצופה מהם הרבה יותר לתת שעות נוספות ומאמץ באופן כללי. לצד כל זה, ישנה העובדה הפשוטה שברגע שבני זוג הופכים להורים, המחויבות לפרנסה והכנסה אצלם רק גוברת. אם כך, האם אבות אכן יכולים לשלב את העבודה וקריירה עם האבהות שלהם? בואו נבחן כמה מקצועות שונים וננסה להבין מה התשובה לכך.

הייטק

מקצועות ההייטק השונים הפכו במרוצת השנים למקצועות הנחשקים ביותר בשוק העבודה. מעבר לעובדה כי מי שעובד בהייטק זוכה להיות חלק ואפילו להוביל תהליכים טכנולוגיים מעניינים שעשויים גם לשנות את העולם במידה רבה בחלק ממקרים, מדובר בקריירה רווחית ומכניסה במיוחד.

שאלנו את המומחים של חברת ההשמה דיאלוג, העוסקת בחיבור בין עובדים מקצועיים מתחום ההייטק לחברות המובילות במשק, האם אבהות זה משהו שאפשר לשלב בצורה טובה עם קריירה בהייטק, והתשובה הייתה בהחלט מפתיעה. מצד אחד הם אומרים, חברות הייטק אכן דורשות יותר מהעובדים ומצפות לשעות נוספות וזה בהחלט חשוב על מנת להצליח. יחד עם זאת, עוד לפני משבר הקורונה, נראה כי חברות רבות מבינות את החשיבות של חיי משפחה לצד העבודה ומאפשרות לעובדים לשלב את אופי העבודה המשרדי עם עבודה מהבית או שנותנות יד חופשית לעובדים בחלוקת שעות העבודה. לכן הם מחדדים, ענף ההייטק דווקא מאפשר גמישות שלא בהכרח מתאפשרת בענפים אחרים.

ניהול עסק

עוד אפיק קרייריסטי אפשרי עבור כל אחד הוא הבחירה בדרך עצמאית של הקמת עסק. נכון, אין ספק שניהול עסק הוא דבר שדורש משאבים של אנרגיה וזמן, אבל תמיד צריך לזכור שמי שמנהל עסק הוא אדון לעצמו, וכך בדומה להייטק, ניתן לחלק את השעות בצורה חכמה ולא להתחייב לשעות מסוימות. חשוב לזכור שהקמה של עסק זה תהליך מעט שונה, אך מי שמצליח לבסס עסק יציב, יכול עם הזמן להוריד מעט את הידיים מהמושכות, במיוחד כאשר כבר יש עובדים נוספים ומי שינהל את כל העסק. עבור אבות מדובר בהחלט בבשורה מצוינת.

האם אבות יכולים לשלב עבודה עם הורות?

עובדי מדינה

ישנם יתרונות רבים בלהיות עובד מדינה, החל מפנסיה טובה וקרנות השתלמות, דרך קביעות הניתנת במצבים מסוימים וכלה בהזנה על בסיס קבוע מהיום הראשון. יחד עם זאת, עבור אבות זה יכול להיות דבר מעט מאתגר. מרבית מוסדות המדינה כמו משטרת ישראל ובתי חולים, הם כאלו בהם שיטת העבודה היא במשמרות ארוכות, מה שיכול להקשות על אבות למדי. האם זה אומר שזה בלתי אפשרי? לחלוטין לא, ומי שרוצה לעבוד במוסדות של המדינה במקביל לאבהות, בהחלט יכול לעשות זאת על ידי חלקות משמרות נכונה או מציאת תפקידים המאפשרים את החופש הזה יותר.

הכל תלוי ברצון

צריך לזכור שהחיים בעולם המערבי ובפרט במדינת ישראל, לא מאפשרים לאבות לבחור בהורות כעיסוק יחיד, ובטח לא לשני ההורים לעשות כך. אנשים מן הסתם עדיין ממשיכים להביא ילדים לעולם, מה שמוכיח שזה בהחלט אפשרי. מי שאבהות זה דבר חשוב לו, מוצא בדרך כלל את הדרך לשלב בין השניים, גם אם זה אומר לאלתר מדי פעם. מכאן, נותר גבר לחשוב איך הוא היה רוצה לעשות זאת ולצאת לדרך.