כשאתם מחליטים בשעה טובה ומוצלחת לרכוש נכס למגורים או השקעה, בין אם מדובר על דירה חדשה מקבלן או על נכס יד שנייה, אתם נדרשים להרבה שירותים וצעדים חשובים, החל מבחירת עורך הדין לניסוח הסכם המכר, דרך בחירת שמאי להערכת שווי הנכס ועד לחתימה על משכנתא לאחר קבלת מספר הצעות שונות מכמה וכמה בנקים. אלו הם דברים חשובים ביותר, אך רבים שוכחים שברגע חתימת המשכנתא, ידרוש מאיתנו הבנק להציג ביטוח משכנתא, בלעדיו לא נוכל להשלים את התהליך, וכך רבים בוחרים בהצעה הראשונה מהבנק עצמו מבלי לערוך השוואת מחירים ולוודא שהם הולכים על ההצעה הטובה ביותר. אנו רוצים להסביר בדיוק במה מדובר ולמה ביטוח משכנתא זה אחד הדברים החשובים ביותר שיש, אבל קודם כל, על החשיבות הגדולה של השוואת מחירים ותנאים ומסודרת.

קונים דירה? השוו מחירים תמיד ועבור כל שירות לו אתם נדרשים

מיד נסביר יותר לעומק על ביטוח המשכנתא ותוכלו להבין בקלות מדוע השוואת ביטוח משכנתא היא דבר הכרחי ונחוץ ביותר, אבל למען האמת, כדאי להבין כבר מהתחלה שהשוואה כזו זה משהו שכדאי לעשות מהרגע הראשון בתהליך של קניית נכס. חשוב להשוות בצורה מסודרת בין נכסים שונים שמעניינים אתכם, בין הצעות המחיר שאתם מקבלים מעורכי דין, בין השירותים והתעריפים של שמאים, קבלני שיפוצים ועוד. זכרו כי רכישת דירה לא מסתכמת בסכום שאתם משלמים עליה, ויש עוד הוצאות נלוות רבות. השוואה חכמה ומסודרת תעזור לכם לחסוך לא מעט כסף ואנו ממליצים בחום שלא לוותר על זה.

 

מהו ביטוח משכנתא ואיך הוא קשור להלוואה?

כאשר אנו רוצים לקחת משכנתא, עלינו לרכוש שני סוגים שונים של פוליסת ביטוח. אנו עושים זאת מכיוון שהנכס משועבד למעשה לבנק, והבנק רוצה להבטיח לעצמו תשלום, גם אם מסיבה מסוימת לא נוכל להמשיך ולשלם על הנכס.

הסוג הראשון הוא ביטוח על הנכס עצמו. כלומר, בכל מקרה של תקלה או נזק, יש סיכוי בהתאם לסעיפי הפוליסה שרכשתם. זה נכון במקרים כמו שריפה למשל עם נזק טוטאלי לנכס, ונכון גם במקרים של נזק בצנרת למשל, כאשר הביטוח ישתתף או יכסה לחלוטין עלויות תיקון.

הסוג השני שהוא למעשה מה שמכונה ביטוח המשכנתא הוא למעשה ביטוח חיים. כלומר, תשלום חודשי לגורם המבטח שיכסה את עלות הלוואה במקרים בהם אחד מלוקחי המשכנתא הולך לעולמו חלילה, ואין אפשרות להמשיך ולשלם את התשלום החודשי.

האם הביטוח עוזר גם לנו?

בהחלט. ביטוח משכנתא לא רק מגן על הבנק, אלא גם על בני המשפחה של הלווה שהלך לעולמו. הם למעשה לא ידרשו להמשיך ולפרוע את ההלוואה שלו והיא תשולם במלואה. הביטוח מבטיח כי התשלומים ימשיכו להגיע אל הבנק, בעוד הנכס נשאר ברשות המשפחה ללא סעיף שיעבוד, כלומר, יהיה שלם לחלוטין.

שימו לב לפרטי הפוליסות

שוק ביטוחי המשכנתא והביטוח באופן כללי הוא די פתוח בישראל, וישנן מאות חברות, גדולות וקטנות שמציעות פוליסות במחירים שונים ובתנאים שונים. הדבר הראשון שאתם רוצים לוודא זה את היקף הכיסוי. מומלץ לרדת לפרטים הקטנים ביותר, ואם אתם לא ממש מבינים בתחום, שווה לשבת עם אדם אובייקטיבי שאתם סומכים עליו שיש לו ידע מסוים בתחום.

לסיכום

תוכלו להשוות בין המחירים השונים שקיבלתם, להתמקח עם הצעות טובות יותר ולוודא שאתם משלמים את הסכום הנמוך ביותר על הכיסוי הטוב ביותר. מעבר לכך שביטוח המשכנתא הוא בגדר חובה, זכרו שהוא ישמור עליכם ועל בני משפחתכם!