להתכונן לצבא

בשעה טובה הילד והילדה עומדים לסיים את הלימודים בכיתה י"ב ועומדים בפני הפרק הבא בחיים שלהם, השירות הצבאי? ובכן, אנחנו בטוחים שמדובר בשלב מרגש גם עבורכם ההורים שרואים את הילדים יוצאים מהקן לראשונה והולכים לשרת את המדינה ולשמור על בטחונה. בנקודה הזאת, אנחנו בטוחים שמרביתכם מחפשים כמה שיותר דרכים לעזור ולתמוך בילדים שהולכים בגדול אל עבר הלא נודע ולעבר שינוי משמעותי בחיים ובהתנהלות היומיומית. חלקינו חושבים אולי שאין יותר מדי לעשות לקראת השלב הזה, אבל האמת היא שזה כלל לא נכון, ויש לנו בתור הורים חלק משמעותי בהכנה הפיזית והמנטלית של הילדים לשירות הצבאי. איך בדיוק ניתן לעשות את זה? ממש כך.

לוו אותם מבחינה רגשית בשלבי המיונים

גם אם הילד או הילדה שלכם לא מראים את זה באופן מובהק, רוב הסיכויים שהם מתרגשים מאד לקראת התקופה של השירות הצבאי ובעיקר שחשוב להגיע לתפקיד משמעותי ומספק. מהרגע בו מתחילים המיונים, חשוב לשקף להם באופן מציאותי את הסיכויים להתקבל לתפקידים שונים. הם צריכים לזכור ולהבין מהרגע הראשון שהרצונות שלהם לא תמיד עולים בקנה אחד עם צרכי המערכת ושבהחלט יכולות להיות אכזבות במהלך הדרך. יחד עם זאת, אם אכן חשוב להם לשרת בתפקיד משמעותי, תוכלו בהחלט לדחוף אותם ולעזור להם לשפר את הסיכויים שלהם לכך. הכנה לצו ראשון באתר "צו ראשון" זאת התחלה מצוינת שתעזור להם להתכונן למבחן המיון הראשון והמפגש הראשון שלהם עם המערכת בעצם, שלו משקל גדול בהחלט בכל הנוגע לשיבוץ שלהם בסופו של דבר.

עודדו אותם להכנה מתאימה לתפקידים שמעניינים אותם

נסו להבין משלב מוקדם ככל הניתן לאן הילדים שלכם שואפים להגיע. ברגע שיהיה להם ברור לאן מכוונים וכשאתם שותפים לכל השאיפות הללו, תוכלו לעזור להם למצוא את המסגרות המתאימות שיעזרו להם להתכונן לכך. אם הילד או הילדה רוצים להגיע ליחידה קרבית למשל, תוכלו לכוון אותם למסגרות המעודדות כושר גופני ובפרט כאלו העוסקות באימון והכנה של מלש"בים לשירות הצבאי. אם הם שואפים להגיע לתפקידים מודיעיניים נחשקים, עודדו אותם להצטיין בלימודי הערבית ובאופן כללי במקצועות השונים הנלמדים בתיכון. אם הם רוצים להגיע לתפקידי חינוך, מצאו את הדרכים לחדד את היכולות שלהם כך שיגיעו בשיאם למיונים ולמבדקים השונים.

זכרו – זהו השירות שלהם והרצונות שלכם לא חלים עליהם

יש תופעה מוכרת למדי בה הורים רוצים להגשים את עצמם דרך חייהם של הילדים או מייעדים לדברים מסוימים שלאו דווקא מעניינים אותם באמת. כשמדובר על השירות הצבאי, אנו רואים את התופעה הזו הולכת לשני כיוונים מרכזיים. הכיוון הראשון הוא הורים שדוחפים את הילדים לשירות משמעותי ביחידות עלית ובפרט ביחידות קרביות כשהם לא בהכרח מעוניינים להגיע למקומות הללו. הכיוון השני זה הורים שדווקא מנסים להניא את הילדים שלהם משירות ביחידות עלית ובעיקר יחידות קרביות. אתם צריכים לזכור שאפילו שעד לרגע זה הילדים היו תחת חסותכם, הם כעת בגירים וצריכים לבנות את חייהם בעצמם ועל פי השקפת עולמם האישית, כשטעויות במהלך הדרך הן בהחלט חלק מהעניין. על כן, היו קשובים להם מהרגע הראשון שהם מתחילים להתעניין בשירות הצבאי וספקו להם את התמיכה הנדרשת בכל כיוון אליו הם בוחרים ללכת.

קחו בחשבון תמיד שגם בגילאים הללו ובמיוחד לקראת השירות הצבאי, הילדים שלכם לוטשים אליכם עיניים ומעוניינים בתמיכה ובסיוע שלכם, גם אם לא מראים לכם את זה באופן ברור ומובהק. בעזרת התמיכה והסיוע שלכם, תוכלו לעזור להם להרוויח שירות משמעותי הרבה יותר.