עומדים לפני רכישת דירה ראשונה? ובכן, הוצאת נסח טאבו זה אחד הדברים שחשוב שתעשו לפני רכישתה. מדובר בתעודת הזהות של הנכס, אשר מספרת את "סיפור חייו", לטובה או לרעה – החל מהערות אזהרה ועד פרטים טכניים על הנכס.  אז מהו נסח טאבו? ולמה כל-כך חשוב להוציא אותו?

הוצאת נסח טאבו – חובה עבור כל רוכשי הדירות

תחשבו על זה כך, אתם לוקחים משכנתא, רוכשים דירה, ולאחר הרכישה מגלים שמכרו לכם "חתול בשק", או במילים אחרות – יש על הדירה שרכשתם זה עתה הערות אזהרה. הערות אזהרה כוללות עיקולים, קיום שעבוד, הפקעות, מינוי כונס נכסים, צווי בית משפט, צווי הריסה, הערות לפי חוק התכנון והבניה, כלומר חריגות בנייה ועוד.

האמינו לנו שאתם לא רוצים להיות במצב בו אתם מגלים שרכשתם דירה המלווה בחובות, ובדיוק מהסיבה הזו כל-כך חשוב להוציא נסח טאבו לפני חתימה על הסכם המכר! פעמים רבות, אנשים הרוכשים דירה בפעם הראשונה עושים טעויות, מפאת חוסר ידע ולא "חוקרים" מספיק על הנכס, ובסופו של דבר מוצאים את עצמם לא רק עם דירה, אלא עם חובות נגררים.

 

 

איך מוציאים נסח טאבו?

ניתן להוציא נסח טאבו בקלות, בעלות סמלית בכל אחד מסניפי לשכות המקרקעין בישראל, הרי שהרישום בפנקסי המקרקעין פתוחים לכל. מסיבה זו, כל אדם באשר הוא יכול להנפיק את המסמך הזה, גם ללא זיקה לנכס. כמו כן, אם אתם מעדיפים להוציא את נכס הטאבו אונליין וזו אופציה אפשרית בהחלט, כל מה שאתם צריכים לעשות זה להזין את מספר הגוש והחלקה של הנכס, אותו תוכלו להוציא מחוזה הקנייה ובמסמכים הנלווים של הנכס, וגם בחשבון הארנונה. אך אם אתם לא מוצאים את הפרטים הללו, תוכלו להוציא את נכס הטאבו באמצעות הכתובת של הנכס.

למה חשוב לשים לב בנסח הטאבו?

באיזה שלב מומלץ להוציא נסח טאבו?

כדאי להוציא נסח טאבו כבר בשלב שאתם רק מתעניינים באותו נכס. כך לא תבזבזו זמן על נכס שיש עליו חובות, עיקולים וכו'. כאמור, הוצאת נכס טאבו היא פעולה קשה במיוחד, ואתם לא זקוקים לקשר מיוחד לנכס כדי להנפיק אותו. תוכלו להוציא אותו בקלות מאתר האינטרנט בעלות סמלית.

כמו כן, מומלץ להוציא שוב נכס טאבו בסמוך לרכישת הדירה, וחתימה על הסכם המכר – כך תוודאו שלא השתנה שום דבר בקשר לנכס ושלא צצו פתאום הוראות אזהרה חדשות, כמו עיקולים, צווי בית משפט, חובות, חריגות בנייה ועוד. בנוסף, גם אחת לכמה שנים לאחר רכישת הדירה, מומלץ להוציא נכס טאבו כדי לוודא שלא חל שינוי במצב הדירה.

בשורה התחתונה,

הוצאת נכס טאבו היא חובה כאשר אתם רוכשים דירה – אחרת לא תדעו האם יש אזהרות על הדירה הזו, או האם מי שמציג את עצמו כבעלים של הדירה הוא אכן הבעלים שלה. בנוסף, רצוי בעת תהליך רכישת נכס לקחת את שירותיו של עורך דין מקרקעין, גם בשביל שיבדוק האם יש הארות אזהרה על הנכס, וגם בשביל שיעבור על חוזה המכר שמציע בעל הדירה – ויבדוק שהחוזה כשיר, ושאין בו סעיפים שיכולים להרע עמכם, רכישת דירה ללא עורך דין היא סיכון שלא כדאי לקחת.