בני נוער הם העתיד שלנו, ועל כן חשוב לחנך אותם לערכים החשובים ביותר לצורך הגברת ההדדיות בחברה, צמצום הפערים ויצירת קירבה בין קצוות האוכלוסיה. אבל איך עושים זאת? אחת הדרכים שהוכחו כמסייעות לכך היא עידוד התנדבות של בני נוער למען האחר. אחת מהעמותות שמקדמות זאת היא עמותת מרכז גרנות, שמפעילה חטיבת נוער בדיוק לצורך זה. אז איך מעודדים בני נוער להתנדב וליצור?

מצאו מטרה שלבני הנוער אכפת ממנה

אחד הדברים המשמעותיים ביותר שיעודדו בני נוער לעשות את הצעד לכיוון התנדבות הוא למצוא מטרה שחשובה להם. בני נוער נוטים יותר להתנדב אם הם נלהבים ממשהו ובעלי מוטיצביה לגביו. עודדו אותם לחשוב על הנושאים החשובים להם ביותר ונסו לעזור להם למצוא ארגון ללא מטרות רווח שתומך במטרה זו. אם זה ילדים חולים, בעלי חיים עזובים או משפחות קשות יום- יש שלל מטרות שבני נוער ישמחו להירתם אליהן.

הפכו את ההתנדבות לאירוע חברתי

כפי שהבינו במרכז גרנות, התנדבות יכולה להיות פעילות מהנה וחברתית, ובני נוער ישמחו לבצע אותה אם היא תהפוך לאירוע מגבש. עודדו בני נוער להתנדב עם חבריהם או להצטרף לקבוצה של מתנדבים אחרים. דבר זה יכול לעזור להם להכיר חברים חדשים, לבנות את הכישורים החברתיים שלהם ולהרגיש שהם חלק ממשהו גדול יותר מהם.

הציעו תמריצים וחיזוקים חיוביים

בני נוער רבים מונעים מתמריצים שונים, ביניהם העלאה בציון, מכתבי המלצה או אותות הוקרה שונים. אם בית הספר יכול להציע את אחד מהדברים הללו- זה יכול לעודד את בני הנוער לקחת חלק פעיל בתוכנית התנדבות ארוכת טווח.

 

 

דוגמה אישית

אחד הדברים שמעודדים בני נוער להתנדב הוא להוות מודל לחיקוי עבורם. אם הם יראו אנשים שהם מעריכים מתנדבים ונותנים מעצמם למען הקהילה- הם ישקלו להצטרף ולעשות זאת גם כן. הם יוכלו לראות את הערך הרב בנתינה ולרצות להיות מעורבים בכך.

התנדבות גמישה

בני נוער יכולים להיות עסוקים בדברים רבים, כגון לימודים, חוגים מחוץ לבית הספר, משרות עבודה חלקיות ועוד. לפעמים להכניס התנדבות בלו"ז שלהם יכול להיות בעייתי, לכן הם יעדיפו התנדבויות שגמישות יותר בזמנים. אם זה יום התנדבות אחד מרוכז, או התנדבות מהבית- כך אפשר להקל עליהם בפעילות ולעזור להם לבוא לקראתה.

הראו להם את ההשפעה של ההתנדבות על אחרים

ראיית העולם של בני נוער יכולה לפעמים להיות מצומצמת, מה שגורם להם לא לראות את ההשפעה הישירה של עבודת ההתנדבות שלהם על הקהילה. נסו להראות להם איך המאמצים הללו יכולים לעשות שינוי בחיים של אחרים. דבר זה יכול להפוך למניע עוצמתי במיוחד ולעזור להם להרגיש מחוברים יותר אל המטרה שבה הם תומכים.

פעילותיה של עמותת מרכז גרנות

עמותת מרכז גרנות מפעילה חטיבת נוער מיוחדת שמטרתה לארגן פעילויות התנדבותיות לצעירים וזאת בכדי להנחיל להם ערכים חשובים לעתיד שלהם. באמצעות חיפוש מטרה שאכפת להם ממנה העמותה מצליחה לעודד בני נוער לקחת חלק בפעילות חברתית קהילתית ולנסות לייצר שינוי בעולם. ההתנדבות לא רק מפתחת אצל בני הנוער ערבות הדדית ותחושת אחווה, אלא היא גם עוזרת להם לפתח מיומנויות חשובות שיעזרו להם בהמשך הדרך. כך ניתן לגדל פה דור ששמח להעניק מעצמו לזולתו. בנוסף לחטיבת הנוער, לעמותת מרכז גרנות יש חטיבות נוספות שנועדו לעודד אחווה ואחריות חברתית בין הקבוצות השונות.

לסיכום

אם זה בתחום התקשורת, הזוגיות, או עזרה לאוכלוסיות מוחלשות, רבים זוכים לעזרתה של העמותה.