טיפים להורות טובה

יש שיגידו שהמקצוע הקשה והמאתגר בעולם הוא רפואה, שמגיע עם החשיבות הגדולה של שמירה על הבריאות של אנשים, אחרים יאמרו שסיעוד זה דווקא המקצוע המאתגר ביותר וכמובן שיש מי שיצביע דווקא על עבודות הכפיים ככאלו. למעשה, כל אחד מאיתנו מחזיק בתשובה שונה לשאלה הזו, אבל אם תשאלו דווקא הורים לילדים, תשמעו כנראה שגידול הילדים והדאגה לרווחתם הם הדברים הכי מורכבים שיש ואף עבודה בעולם לא משתווה לכך. אכן, גידול וחינוך של הילדים זה לא דבר פשוט תמיד ולפעמים גם לא מתגמל, ובכל זאת כולנו שואפים להיות תמיד ההורים הכי טובים שיש. כמובן שאין אמת מוחלטת או דרך אחת להורות טובה, אבל בהחלט ישנם לא מעט טיפים שיכולים לעזור להורים להשתפר. הנה כמה מהם.

נכונות ללמידה וההכרה בטעויות

הורים טובים הם לאו דווקא האנשים החכמים ביותר או המוכשרים ביותר, אלא דווקא אלו המבינים כי מדובר במשימה לא פשוטה ומוכנים ללמוד ולהשתפר כל הזמן וכן להכיר בטעויות שקורות במאה אחוז מהמקרים. על כן, הטיפ הראשון שלנו הוא להתעניין כמה שיותר ולנסות להבין איפה אנחנו יכולים להיות טובים יותר. אפשר להתייעץ עם הורים ותיקים וכן עם מכרים ובני משפחה, וזה בהחלט נכון גם להיעזר במקורות מידע חיצוניים. מדור הורים באתר כיפה למשל, יכול לספק לכם המון ידע חשוב ושווה בהחלט להציץ ולראות אם תוכלו למצוא תחומי עניין רלוונטיים. במרבית המקרים תופתעו לגלות נקודות מבט וזוויות מחשבה חדשות שבהחלט יעזרו לכם להפוך להורים טובים יותר.

הקשבה

פעמים רבות, השגרה היומיומית והמשימות הטכניות שהורים רבים עסוקים בהן, מונעים מהם להיות קשובים באמת לצרכים ולרצונות של הילדים. יחד עם זאת, ישנם לא מעט מקרים בהם ילדים בהם ילדים יביעו רצונות ושאיפות ואפילו מצוקות באופן אגבי ולא ממש בצורה ישירה וברורה. עליכם לנסות להיות קשובים אליהם תמיד ולשים לב לרגשות ולהלכי הרוח המשתנים שלהם, הגם שאלו לא תמיד נאמרים בצורה מילולית. בהחלט ניתן לקבוע זמן בשבוע בו תשבו אחד על אחד עם כל ילד ותנסו להבין בדיוק איך הוא מרגיש ומה עובר עליו בחיים בימים אלו.

פנו זמן לכיף ושבירת שגרה

גם כאן, השגרה השוחקת וההתעסקות בקריירה לצד ההורות גורמת להורים רבים להתמקד במשימות הטכניות ולהזניח חלקים חשובים אחרים כמו זה. נכון, זה חשוב מאד לדאוג לילדים לתזונה בריאה, לחינוך איכותי ולשגרת יום תקינה, אבל אתם צריכים לזכור תמיד שבתור הורים הילדים שלכם כמהים לזמן איכות אתכם. אם לאורך זמן האינטראקציה שלכם איתם תתמקד בדברים טכניים, הם ירגישו את החוסר וזה בהחלט עלול לגרום להם לאי שביעות רצון. הקפידו על זמן קבוע במהלך השבוע בו תבלו יחד ותעשו דברים מיוחדים ושוברי שגרה.

היפטרו מרגשות האשמה

אם יש דבר אחד שכל הורה מכיר היטב, אילו רגשות האשמה המתלוות לגידול הילדים. האם אני לא מקדיש להם מספיק זמן? האם האוכל שאני נותן להם הוא לא בריא מספיק? האם אני לא מאתגר מספיק עם חוגים ופעילויות העשרה? ובכן, זה נכון שכמעט תמיד אפשר יותר, אבל צריך לזכור שבחיים יש גם אילוצים וכל עוד אנחנו תמיד עם היד הדופק בדאגה לרווחת הילדים, הכל יהיה בסדר. לעומת זאת, חיים עם רגשות אשמה עלולים לגרום לכם לעשות טעויות קריטיות ולפעול מתוך מצוקה רגשית, מה שלא תמיד יטיב עם הילדים ובוודאי לא יטיב עמכם. עדיף לשים את התחושות הללו בצד אחת ולתמיד. יש האומרים שאפשר לחיות ללא רגשות האשמה, אך חשוב לדעת כי זה טבעי להרגיש אותם, וחשוב לדעת להתמודד איתם, להשתפר ולשחרר.

זכרו, אין מדריך להורות נכונה וכל הורה יוצר את ההורות שלו. אם חשוב לכם להיות הורים טובים, תמצאו בוודאי את הדרך להיות כאלו בסטייל שלכם. בהצלחה!