משפחה בריאה בחורף

החורף מביא עמו קור, סערות ולא מעט מחלות עונתיות. כיצד תוכלו לשמור על המשפחה שלכם בריאה גם בתקופה הסוערת הזו? ובכן, ריכזנו בעבורכם את מיטב הטיפים לצורך התמודדות עם התקופה הסוערת בשנה.

החורף מתקרב: כך תכינו את המשפחה לקראת העונה הקרה

למרות שברוב ימות השנה חם בישראל, בשנים האחרונות ניתן לראות כיצד ההשפעות של ההתחממות הגלובלית משפיעים גם על מזג האוויר החורפי שהפך לסוער מאוד וכולל בין היתר גשמים חזקים, קור עז וסופות. מעבר לכך, חילופי העונות מביאים עמם לא מעט מחלות חורף כמו שפעת, ברונכיטיס ודלקות המלוות בליחה ולכן מספיק שבן משפחה אחד נדבק – וכולם מושבתים. אחת השאלות הפופולריות ביותר במנוע החיפוש של גוגל היא איך להיפטר מליחה שיכולה ללוות אתכם ואת בני המשפחה למשך תקופה ארוכה. ישנן דרכים טבעיות לטיפול בליחה, החל משילוב של ירקות ירוקים כמו ברוקולי, כרישה וקישוא שהם נהדרים למרקים בתקופת החורף אך גם בעלי נוגדי חמצון גבוהים כמו גם מצוינים לצורך ניקוי דרכי הנשימה והוצאת ליחה ועד לשימוש בתוספי תזונה ומנורת מלח. חשוב להבין כי ליחה היא למעשה הדרך של הגוף שלנו לסלק חיידקים, ועל כן חשוב להרבות בשתייה וכן להוסיף מעט מלח לצורך ספיחת הליחה, מתוך מטרה להימנע ממצב של התייבשות. במידה ואחד מבני המשפחה חלה, גשו באופן מיידי לרופא לצורך קבלת תרופות מרשם ושלבו גם אלמנטים מהרפואה האלטרנטיבית לצורך יצירת הקלה ושיפור, כמו גם חיזוק המערכת החיסונית שנוטה להיות מוחלשת במיוחד בתקופה הקרה.

מהם הצעדים הנדרשים לצורך שמירה על בריאות בחורף?

אוורר הבית

הקור העז גורם לרבים מאיתנו להדליק את המזגן או תנור החימום באופן קבוע. אולם האוויר החם אותו פולט המזגן/רדיאטור גורם להתייבשות של האוויר ובהתאם לכך לתחושה של מחנק. אל תחממו את הבית בצורה מוגזמת אלא הקפידו להשתמש במכשירי חימום למשך מספר שעות, ולדאוג לכבות אותם בלילה מאחר והם עלולים להתקלח. נוסף לכך, כאשר מזג האוויר יציב רצוי מאוד לפתוח את החלונות ולדאוג לסירקוליזציה של אוויר באופן קבוע. כך תשמרו על הבריאות ואפילו תחסכו בגובה חשבון החשמל בבית.

תזונה עשירה בסידן ומינרלים

העדיפו לספק לבני המשפחה מזון טרי אשר עשיר במינרלים, סידן וברזל. מרקים, תבשילים כמו גם קדרות מהווים דרך מצוינת לספק לגוף אנרגיה אבל גם תחושה של שובע. מאחר ומדובר בתבשילים שמחזיקים מעמד לזמן רב, ניתן בהחלט להקפיא אותם ולהשתמש בתבשיל למשך שלושה עד ארבעה ימים, ובכך לחסוך את הטרחה של בישול ארוך. הוסיפו לתפריט שלכם גם פירות, ירקות וכן אוכל עשיר באבץ שיכול לפצות על המחסור באור השמש.

ספורט

למרות מזג האוויר הקר, אל תישארו בבית עם הילדים למשך ימים רבים אלא נצלו הפוגות במזג האוויר לטובת פעילות ספורטיבית משותפת באוויר הפתוח. ספורט מצוין בעבור חילוף חומרים מהיר כמו גם חיזוק המערכת החיסונית, ומעבר לכך יש לו גם השפעות פסיכולוגיות חיוביות מאוד. ילדים צריכים לבצע פעילות גופנית בתדירות מסוימת על פי הגיל, וכדאי מאוד להקפיד על כך ולצמצם את זמן הישיבה הממושכת שלהם.

חיסונים

שפעת היא אחת ממחלות החורף הנפוצות ביותר. התייצבות לחיסון שפעת הוא הכרחי לצורך שמירה על בריאות בני המשפחה, בייחוד כאשר אתם מגדלים ילדים צעירים שיכולים להדביק האחד את השני כמו גם אתכם במהירות בעקבות העובדה כי מדובר בוירוסים המאופיינים באחוז התפשטות מהיר מאוד, ועל כן תאמו מראש תור לחיסונים לכם ולכל בני המשפחה בקופת החולים.

שטיפת ידיים

שמירה על היגיינה היא חשובה מאוד לצורך צליחת החורף בשלום. הקפידו לשטוף את הידיים היטב, בייחוד לאחר האוכל או חזרה של אחד מבני המשפחה מהעבודה או מבית הספר.

מנוחה

הקפדה על זמני מנוחה מהווה גם היא חלק בלתי נפרד משמירה על בריאותכם ובריאות בני המשפחה. קחו לעצמכם זמן להתפנק במיטה עם כוס תה, פוך וסדרה טובה בטלוויזיה ובכך תוכלו לא רק לחזק את עצמכם ולשמור על חום הגוף אלא גם ליצור זמן איכות משפחתי.

לסיכום, החורף הוא ללא ספק תקופה מאגרת מאוד לבריאות הן של מבוגרים והן של ילדים. אולם, באמצעות יישום של הטיפים אותם הצגנו לכם תוכלו לצלוח אותו בשלום ובבריאות שלמה, כמו גם לשפר את בריאותכם בכל ימות השנה ולאו דווקא רק בתקופה סוערת.