כבר מגיל 10 ילדים יכולים להתחיל בתכנית יישור שיניים שתספק להם חיוך מושלם לאורך כל חייהם. ילדים עם שיניים עקומות או עם רווחים בשיניים, כאלה שסובלים מחריקת שיניים, מציצת אצבע, שן אחת או שתיים שאינן במקום או לסת במבנה בעייתי – יכולים (עם נשירת כל שיני החלב) להתחיל בתהליך יישור שיניים. אבל מה האפשרויות הקיימות? מה העלויות? וכיצד זה ישפיע על חייהם? כל הפרטים בהמשך.

יישור שינים הוא תהליך שמטרתו ליישר שיניים קבועות שאינן נמצאות במקומן. התהליך נועד לספק חיוך מושלם על ידי תכנון והתאמת גשר לשיניים. הגשר מסדר את השיניים במקומן ומשפר את מראה השיניים באופן כללי. אז איזה שיטות קיימות עבור ילדים?

השיטות הקלאסיות: קוביות ורסן

בין השיטות הקלאסיות ליישור שיניים לילדים נמצא 'סמכים' "קוביות" סטנדרטיות. מטרת הקוביות לדחוק שיניים פנימה או החוצה ולצדדים לפי הצורך ולקבע אותן במיקום נכון יותר. רסן לשיניים דוחק את השיניים פנימה במידה וישנה בליטה החוצה שאינה אסתטית. רסן הוא אמצעי שממוקם על השיניים ומטרתו לשפר את מבנה הפנים ומבנה הלסת. רסן מתאים ליישור שיניים עם התפתחות טובה במיקומים נכונים.

את התהליך מתחילים עם ביקורת ראשונה אצל אורתודנט. איש המקצוע יוכל לבחון את חלל הפה, להעריך יחסיות בין הלסתות, להציע פתרונות שלעיתים אינם יישור שיניים רגיל ולתת תמונת מצב בנוגע לתהליך, זמן התהליך, תוצאות וכולי. טיפול כזה מתאים לילדים מגיל 10 ומעלה ויתאים במקרים של מיקום שיניים תחתונות לפני שיניים עליונות, טיפול שמונע נזקים לשיניים הקבוע, שימוש בפלטה למניעת מציצת אצבע, ובמקרים של בעיות שונות שפוגעות באופן משמעותי במראה החיצוני של הילד.

יישור שיניים לילדים: כך תחזירו להם את החיוך

מגיל 10 ומעלה אפשר לבחור, לפי המלצת האורתודנט, שיטה ליישור שיניים מבין מספר שיטות טיפול:

גשר למתחילים

גשר למתחילים הוא סט של סמכים ליישור שיניים שמתמקד ביישור שיניים בקדמת הפה.  המטרה למקם שיניים בקבוצות נכונות ולא לתת לשיניים אחרות לחסום אותן. הסמכים מודבקים ומחוברים על השיניים ומכילים בניהם גומיות. תהליך זה לא כרוך בכאבים אבל הוא כן יפעיל לחץ על השיניים וצריך להתרגל אל הלחץ הזה במשך כמה ימים. ההתרגלות בדרך כלל מהירה.

סמכים 'קוביות' פנימיות

זאת שיטה אשר מתאימה לבני נוער שמעוניינים להסתיר את העבודה שהם מבצעים יישור שיניים, ועבור מי שצריך יישור פנימי ולא חיצוני. האורתודנט מתאים לכל שן סמך בחלק הפנימי ובכך מזיז את השיניים למקומות הנכונים ללא פגיעה אסתטית במראה החיצוני.

פלטה

פלטה ליישור שיניים אינה קבועה וניתן להוציא אותה לפי הצורך ובמקרים של אי נוחות.  הפלטה נועדה למקרים קלים יותר ולמקרים בהם אפשר ליישר שיניים בשעות הלילה. לעיתים אפשר לשלב מתקן כמו רסן לשיפור יחסים בין לסתות וליישור שיניים בשעות הלילה בלבד, תלוי במצב ובהמלצת האורתודנט.

קשתיות שקופות

דרך נוספת ליישר שיניים נעשית באמצעות קשתיות שקופות. במקרים כאלה מייצר האורתודנט סדרת קשתיות מתאימות לשיני הילד המיישרות אותן עד קבלת התוצאות הדרושות. סדרת הקשתיות מולבשת על השיניים לתקופה של כמה שבועות עד לקבלת מראה ישר ואסתטי.

בזמן תהליך יישור שיניים בכל אחת מהשיטות יש להגיע לביקורת אצל האורתודנט כדי לבחון את ההתקדמות, לבצע תיקונים ואף להקל על כאב במידה וישנו. תהליך יישור שינים אורך בממוצע בין 8 חודשים לשנתיים ויש מקרים בהם יתווסף מקבע עשוי פלדת אל חלד בצורת קשת שמקבעים בחלק הפנימי של השיניים למניעת תזוזות עתידיות. בחרו את השיטה המתאימה לילדים באמצעות סיוע של אורתודנט מקצועי.